احداث شهربازی سرپوشیده

احداث شهربازی سرپوشیده

تماس فوری

شهربازی چیست؟

شهربازی یا به لاتین Amusement Park محوطه ای است که به صورت سرباز یا احداث شهربازی سرپوشیده وجود دارد، و درون آن وسایلی برای تفریح و سرگرم کردن مردم در سنین مختلف قرار گرفته، این وسایل به نسبت از محیط های معلولی و پارک ها دارای وسایل سرگرم کننده بیشتری است و معمولا برای استفاده از این وسایل مردم پول پرداخت می کنند.

شهربـازی ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند

1- شهربازی روباز: شهربازی های روباز در محیط هایی با ویژگی های طبیعی ساخته می شوند. و با توجه به اینکه در ساخت شهربازی های روباز از دستگاه های مکانیکی استفاده می شود باید از امنیت بالاتری نسبت به شهربازی سرپوشیده برخوردار باشد. شهربازی های روباز یکی از مهم ترین عوامل برای جذب توریست محسوب می شوند.

2- شهربازی سرپوشیده: شهربازی های سرپوشیده عموما در مراکز تجاری و هتل ها برای جلب مشتریان احداث می شود. تنوع در دستگاه های شهربازی سرپوشیده از مهمترین عواملی است که باید به آن دقت کرد.

احداث شهربازی سرپوشیده

اولین گام احداث شهربازی سرپوشیده

اولین گام و مهم ترین مرحله برای طراحی شهربازی سرپوشیده یا مرکز تفریحی، مطالعه ی امکان سنجی برای ایجاد آن با مشاوره گرفتن از متخصصان و در مراحل بعدی ساخت شهربازی سر پوشیده یا غیر سرپوشیده است.

با وجود اینکه در 20 سال گذشته شهربازی سازی و صنعت تفریح و سرگرمی به یکی از مهم ترین صنایع تبدیل شده است. اخیرا هم  این صنعت در ایران نیز رشد چشمگیری داشته است.

اما کلیه شهربازی های احداث شده، به سود آوری و موفقیت مورد انتظار سرمایه گذاران و مشاوران این صنعت نرسیده اند. در حالی که یک مرکز تفریحی اگر بر اساس برنامه ی درستی احداث شده باشد، دارای توان تولید درآمد بالا و به صورت ثابت و تولید حجم قابل ملاحظه ای سرمایه است.

همه چیز درباره عینک های سه بعدی
بیشتر بخوانید

پژوهش ها نشان داده اند که عموما عملکرد گذشته‌ ی بازار ضامن بازده‌ های آینده نیست. از این رو سرمایه گذاری‌ ها را بر اساس ویژگی‌ هایشان انجام دهید. صرفا به عملکرد گذشته دل خوش نباشید. لذا پیش از هر اقدامی لازم است به این نکته توجه کرد، که برای احداث و یا ایجاد یک شهربازی سرپوشیده یا روباز باید حتما با مشاورانی که در این زمینه فعالیت دارند، مشورت نمود.

برای این منظور می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در خصوص راه اندازی شهربازی سرپوشیده یا روباز به دست آورید، و چنانچه به مشاوره بیشتر نیاز پیدا کردید با مشاوران شرکت سیداالکتریک تماس گرفته و از یک مشاوره رایگان بهره ببرید.

هزینه احداث شهربازی سرپوشیده

سرمایه گذاری در شهربازی سرپوشیده یا روباز در کشور ما اشتباه تعریف شده است. تعدادی دستگاه بازی در فضایی محدود سرمایه گذاری در شهربازی نیست و با تعریف بین المللی آن بسیار متفاوت است.

در احداث شهربازی سرپوشیده برای هر هزار متر مربع تقریبا 2 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد. که با توجه به افزایش نرخ تورم و غیره ممکن است هر سال متفاوت باشد، البته بدون در نظر گرفتن هزینه فضای مورد نظر. هزینه های طراحی، اجرا و دکوراتیو تقریبا با توجه به اندازه زمین و تعداد دستگاه های بازی متفاوت است، و این رقم بعد از بررسی کامل توسط کارشناسان شرکت شهربازی سازان پارس به برآورد می شود.

یکی از مهم ترین اصول خرید وسایل شهربازی مناسب با توجه به نیاز و مساحت و مواردی است که باعث کارامد شدن محیط تفریحی شما می شود.

خرید ربات دروازه بان
بیشتر بخوانید

اگر بخواهیم هزینه احداث شهربازی سرپوشیده را در چند مرحله تقسیم کنیم به شرح زیر می باشد:

 • بعد از اخذ مجوز ساخت، نصب و بهره برداری
 • مشاوره و پلان شهربازی که در اتوکد تحویل داده می شود.
 • زیر ساخت های شهربازی شامل تامین و توزیع نیرو و انرژی الکتریکی شبکه اصلی، طراحی سیستم های اعلام حریق، طراحی مسیر سیم و کابل های ارتباطی و…
 • طراحی شهربازی
 • اجرای طراحی شهربازی
 • تجهیزات شهربازی
 • نصب تجهیزات شهربازی
 • هزینه های آموزش و جذب پرسنل شهربازی

البته به موارد بالا باید هزینه زمینی که یا سرمایه گزار دارد و یا می خواهد تهیه نماید را نیز اضافه کرد.

شرایط احداث شهربازی سرپوشیده

روند دریافت مجوزهای لازم برای احداث شهربازی بدین شکل است: سه نوع مجوز برای احداث یک مجموعه تفریحی نیاز است مجوز ساخت، مجوز نصب و مجوز بهره برداری که هریک از یک سازمان خاص صادر می شود. از مهم ترین شرایط احداث شهربازی سرپوشیده اخذ مجوز از سازمان استاندارد است. برای دریافت مجوز بهره برداری قبل از آن باید از شهرداری برای ساخت ملک مجوز دریافت کنید. به طور کلی شرایط اخذ مجوز شهرداری سرپوشیده به شرح زیر است:

 • احداث ملک مورد نظر برای احداث شهربازی
 • مدارک حقیقی و حقوقی مالک
 • دریافت مجوز استحکام بنا
 • ارائه اسناد و مدارک شرکت
 • نامه درخواست کد بهره برداری
 • اخذ مدارک از کارخانجات داخلی یا برگه سبز از شرکت های وارد کننده برای دریافت گواهی نامه استاندارد
 • تخصیص بازرس جهت راه اندازی
 • انجام بازرسی و اخذ تاییدیه

تبلیغات برای شهربازی سرپوشیده

افراد بعد از راه اندازی شهربازی سرپوشیده می توانند برای مطرح کردن نام شهربازی، و جذب مشتری از تبلیغات و پلتفرم های مختلف برای تبلیغ استفاده کنند . اما باید دقت نمایید که تبلیغات باید فراگیر و جذاب باشند از این رو گاهی لازم است هزینه نسبتا بالایی برای تبلیغات در نظر گرفته شود.

فواید بازی برای کودکان
بیشتر بخوانید

انواع پلتفرم ها برای تبلیغات

رسانه ها 

استفاده از تبلیغات تلویزیونی و رادیویی،باعث می گردد تا تبلیغ شهربازی مورد توجه عموم قرار بگیرد. همچنین ساخت تیزر تبلیغاتی و پخش در شبکه های تلویزیونی ،می تواند موثر واقع شود.

شبکه های مجازی 

در فضای مجازی و بصورت آنلاین راه های زیادی برای انجام تبلیغات وجود دارد که شما می توانید از روش های زیر برای تبلیغ شهربازی خود بهره بگیرید

 • طراحی وب سایت برای شهربازی
 • حضور در شبکه های اجتماعی
 • بهره گرفتن از افراد معروفی که در اینستاگرام تبلیغ می کنند .

به طور کلی استفاده از هر سه روش برای تبلیغ و راه اندازی شهربازی سرپوشیده موثر واقع  می شوند .اما ممکن است  تبلیغات به خصوص تبلیغات رسانه ای به نظر بسیاری از افراد بسیار پر هزینه باشند .در آخر ذکر این نکته ضروری است که با وجود گسترش صنعت شهربازی سازی در دو دهه اخیر در ایران، تعداد کمی از شهربازی های سرپوشیده به عنوان مراکز تفریحی موفق کشور شناخته می شوند،چرا که راه اندازی شهربازی برای شروع ،احتیاج به سرمایه زیاد دارد. همچنین نیاز به افرادی دارد که در این زمینه دارای تخصص باشند .

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran