بازی اسنوکر و قوانین آن

بازی اسنوکر و قوانین آن

همه چیز هایی که باید درباره اسنوکر بدانید

اسنوکر یا Snooker گونه ای از بازی بیلیارد بوده که بر روی میز بزرگی که از ماهوت سبز پوشیده شده است و دارای شش حفره (پاکت pocket) بر روی میز می باشد، انجام می گیرد. چهار پاکت در چهار گوشه میز و دو پاکت دیگر در وسط کناره میز واقع شده اند. این بازی نیز همانند همه بازی های دیگر دارای چهارچوب خاصی برای انجام گرفتن است. به همین دلیل این مقاله را به موضوع قوانین اسنوکر و مطالب مورد نیاز درباره آن واهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

چرا رویه میز سبز رنگ است؟

رنگ سبز رویه میز نمادی از زمانی ست که بازی بر روی چمن صورت می گرفت؛ در آن دوران با عصا ضربه زده می شد و بعد‌ ها به میز‌ هایی که حالا بر روی آن بازی می شود و همچنین عصا ها به چوب‌ های حرفه‌ ای‌ تبدیل شده اند.

معنای اسنوکر

اسنوکر در لغت نامه کشور انگلستان به معنای زیرک، مارموز و… می باشد و مفهوم آن در بازی پنهان کردن، از دسترس دور کردن، سد کردن و ماسک کردن است.

تاریخچه اسنوکر

اسنوکر به سبب رشد و توسعه در کشور های چین و هند به یکی از مشهور ترین و محبوب ترین بازی‌ های ورزشی دنیا بدل گشت. ولی امروزه حرفه ای‌ ترین اسنوکر بازان از کشور انگلیس می باشند. رقابت‌ های جهانی اسنوکر یکی از بزرگترین مسابقات ورزشی جهان است که دوست داران بسیاری را به سمت خود جذب می‌ کند. از سویی دیگر، این بازی جذاب به وسیله جوانان و علاقه‌ مندان در باشگاه‌ های بیلیارد و اسنوکر انجام می گیرد.

اسنوکر از ورزش دیگر همین رشته یعنی بیلیارد مشتق گرفته شده است. بیلیارد در قرن ۱۶ و اسنوکر در قرن ۱۹ به دنیای بازی‌ های ورزشی قدم گذاشته اند. اولین رقابت رسمی اسنوکر در سال ۱۹۱۶ انجام گرفت.  و همچنین اولین رقابت بین المللی آن در سال ۱۹۲۷ برگزار گردید. محبوبیت اسنوکر در طول تاریخ پیدایش آن فراز و نشیب‌های زیادی داشته، اما بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ بهترین دوران خود را تجربه کرده است.

تجهیزات اتاق فرار در یزد
بیشتر بخوانید

قوانین اسنوکر

هدف و قوانین اسنوکر

هدف از بازی اسنوکر این می باشد که با وارد کردن ضربه به توپ سفید، بقیه توپ‌ های رنگی را به درون ۶ سوراخ روی میز ( پاکت ) هدایت شوند. این بازی حاوی قوانین معینی است که در ادامه مطلب درباره آن ها صحبت خواهیم کرد. در صورت افتادن هر توپ درون سوارخ‌ ها، امتیاز مشخصی به بازیکن تعلق می گیرد.

فریم: در بازی اسنوکر به یک ست بازی فریم گفته می شود و بازیکنی که بیشترین فریم را به نام خود ثبت کند، برنده کل رقابت می باشد. شمار فریم‌ های یک بازی اسنوکر یک عدد فرد می باشد.

شروع یک فریم عد از چینش صحیح توپ‌ ها انجام می گیرد. یک فریم وقتی تمام می شود که تمای توپ‌ ها، درون سوراخ بیافتند و یا یکی از بازیکنان شکست را بپزیرد. زیرا از نظر امتیازی آن شخص عقب می باشد. کل بازی هم زمانی پایان می‌ گیرد که یک بازیکن برنده ی بیشتر فریم‌ ها شود و بازیکن حریف نتواند با این تعداد برابری نماید. مثلا وقتی که یک بازی دارای ۱۹ فریم می باشد، اولین بازیکنی که ۱۰ امتیاز را زود تر دریافت کرد، برنده کل بازی می باشد.

برای مطالعه درباره تجهیزات بازی اسنوکر به صورت کامل، به مقاله “معرفی بازی بیلیارد” مراجعه نمائید.

این بازی ۲۱ توپ دارد که هر کدام قوانین و امقیاز های خود را دارند:

 •  ۱۵ توپ قرمز رنگ، دارای 1 امتیاز است.
 • یک توپ مشکی، 7 امتیاز دارد.
 • یک توپ صورتی، 6 امتیاز دارد.
 • یک توپ آبی، 5 امتیاز دارد.
 • یک توپ قهوه ای، 4 امتیاز دارد.
 • یک توپ سبز 3 امتیاز دارد.
 • یک توپ زرد 2 امتیاز دارد.

قوانین چیدمان اسنوکر

وظیفه چینش توپ ها در شروع بازی بر عهده داور است. به این صورت که توپ‌ های قرمز به صورتی مثلثی قرار می گیرند و توپ‌ های رنگی در جایگاه مخصوص خود بر روی نقاط سفید رنگ تعیین شده بر روی میز ثابت می گردند. جایگاه توپ سفید را بازیکن شروع‌ کننده معلوم می نماید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این جایگاه نمی‌ تواند بیرون از نیم دایره مشخص شده که به D معروف شده، باشد.

اتاق فرار در تبریز
بیشتر بخوانید

نکته حرفه ای

توپ سفید در بازی بیلیارد و همچنین اسنوکر، کیوبال یا CueBall نام دارد.

قاعده کلی این بازی به این صورت است که بازیکنان بایستی ابتدا تمام توپ‌های قرمز را پاکت کنند (یعنی داخل سوراخ‌ها بیندازند) و سپس توپ‌های رنگی را پاکت کنند. برای پاکت کردن توپ‌های رنگی ترتیب خاصی وجود ندارد. البته باید توجه داشت که در صورتی که توپ رنگی پیش از پاکت شدن تمام توپ‌های قرمز وارد سوراخی شوند، آن توپ به محل اصلی خود در ابتدای بازی بازگردانده خواهد شد، امّا در صورتی‌که توپ‌های قرمز تمام شده باشند، پاکت کردن توپ‌های رنگی تا آخرین آن‌ها ادامه می‌یابد مگر آنکه حریف از ادامه رقابت انصراف دهد و باخت را بپذیرد.

بازیکنی که بیشترین امتیاز را بدست آورد برنده است.

در قوانین نسخهٔ انگلیسی این بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز مجاز به زدن یک رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن قادر به گرفتن آن است ۱۴۷ امتیاز است.

قوانین اسنوکر

قوانین اسنوکر

 • بازیکنان به منظور استارت بازی خود که اصطلاحا بریک گفته می شود، پشت میز می ایستد. با انداختن سکه شانس بازیکن شروع کننده معلوم می گردد. ضربه بریک شروع بازی از نیم دایره D بر توپ سفید به سمت توپ‌های قرمز زده می‌شود.
 • ضربه اول بازی و ضربات ادامه کار نباید بک ضربه حمل باشند. حمل کردن توپ با چوب اسنوکر یک خطا در قوانین اسنوکر است. ضربه باید تمیز باشد. در یک نقطه از توپ و دقیق باشد.
 • بعد از انجام گرفتن ضربه بریک، اگر توپ سفید به هدف نخورد، داور بازی خطا را نشان می دهد و به بازیکن حریف امتیاز می دهد.
 • بعد از ضربه اول، تمامی توپ‌ ها باید ثابت به جایگاه خود برگردند، بهد ضربه بعدی وارد شود.
 • هدف، اول توپ قرمز است و عدم موفقیت در انجام این کار خطا است. همچنین، اگر توپ سفید از بین سایر توپ‌ ها بگذرد و به هیچ توپی اصابت نکند، یک ضربه بی هدف حساب می شود و باز هم خطا از طرف داور اعلام می گردد.
 • لمس توپ به وسیله بدن بازیکن نیز یک خطا در میان قوانین اسنوکر می باشد. تنها راه ارتباطی با توپ‌ ها چوس اسنوکر می باشد. اما دست زدن به توپ سفید بدون مشکل است.
مطالبی درباره فوتبال دستی
بیشتر بخوانید

ادامه قوانین اسنوکر

 • پرتاب شدن یک توپ به خارج از محیط میز خطاست. در این حالت، توپ‌های قرمز جایگزین نمی‌شود، اما سایر توپ‌ها به سر جای اول خود برمی گردند.
 • اگر نقطه مشخص شده مختص یک توپ رنگی توسط توپ دیگری اشغال شده باشد، توپ در بالاترین نقطه ممکن میز در امتداد همان نقطه قرار می‌گیرد. اگر بازهم تمامی نقاط اشغال شده باشد، توپ در نزدیک‌ترین مکان نسبت به موقعیت اختصاصی خود قرار می‌گیرد؛ ما بین نقطه و قسمت بالای میز. یک توپ اسنوکر نباید در تماس با توپ دیگری قرار داده شود.
 • وقتی توپ سفید قبل از ضربه زدن یک توپ دیگر را لمس کند، داور با اعلام “لمس توپ” به بازیکن اخطار می‌دهد که توپ را دورتر از موقعیت قبلی قرار دهد. اگر لمس توپ باعث حرکت توپ دیگر شود، خطا محسوب می‌شود.
 • اگر یک بازیکن دچار خطا شود، و نوبت به بازیکن مقابل داده شود، و این بازیکن هم نتواند به هیچکدام از توپ‌های میز را مورد هدف قرار دهد (چون اگر اینکار را بکند احتمال خطا زیاد است)، یک ضربه آزاد یا “توپ آزاد” به بازیکن داده میشود. در این قانون بازیکن به انتخاب و اعلام قبلی خود، یک توپ را به سوراخ می‌اندازد. برای مثال: می‌تواند توپ مشکی را به عنوان یک توپ قرمز درنظر گرفت، اگر داخل سوراخ رفت، حال می‌توان به سراغ انتخاب رنگ بعدی رفت.
 • بازیکن حین ضربه زدن حتما باید حداقل قسمتی از پای خود را بر روی زمین بگذارد.
 • وارد شدن توپ سفید به سوارخ‌ ها خطا می باشد.

سخن پایانی

خیلی ممنونیم از شما دوست داران بازی بیلیارد و اسنوکر که تا انتهای مقاله قوانین اسنوکر همراه سایت فان سیدا بودید. امیدواریم که بعد از این مقاله، تمام سوالات شما رفع شده باشد.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran