قوانین بازی فوتبال دستی

قوانین بازی فوتبال دستی

فوتبال دستی چیست؟

فوتبال دستی دستگاهی ورزشی می باشد که شامل ۸ عدد میله ، ۲۲ تا ۲۶ عدد آدمک ، ابعاد ۷۵ * ۱۴۰ سانتی متر به ارتفاع ۹۰ سانتی متر و علاوه بر اینکه یک ورزش حرفه ای و مسابقاتی محسوب می شود می توان به عنوان ابزار بازی و سرگرمی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

بازی فوتبال دستی یکی از ورزش‌های مورد علاقه بسیاری از افراد است و مردم به عنوان سرگرمی و تفریحی هیجان‌انگیز به آن بها می‌دهند. بازی فوتبال دستی یکی از ورزش‌های مهم و هیجان‌انگیز در ایران است که ورزشکاران و افراد زیادی در این بازی به طور حرفه‌ای فعالیت می‌کنند که آگاهی از قواعد استاندارد فوتبال دستی در موفقیت بازیکنان این رشته بسیار تاثیر‌گذار است.

این ورزش برای افرادی که به جنب و جوش و بازی با دوستان و همکاران خود علاقه‌مند هستند، بسیار مناسب است و می‌تواند روحیه‎ ی خودباوری، اعتماد به نفس و همچنین کودک درون آنها را فعال‌تر سازد.

دستورالعمل‌هایی برای بازی فوتبال دستی

انواع میز فوتبال دستی از نظر جنس و ساختار برای یک بازی حرفه‌ای طراحی و ساخته شده اند، میزهای این بازی خود دارای تعدادی میله هست که با تکان دادن آن‎ها می‌توان آدمک‎ها را به حرکت درآورد. برای شروع بازی باید، توپ را به داخل زمین فرستاد که در این صورت بازی به طور رسمی بازی آغاز می‌شود. بازیکنان با استفاده از میله‌های موجود در هر دو طرف فوتبال دستی، به توپ ضربه زده و از تیم و دروازه خود حفاظت می‌کنند.

این ورزش را می‌توان به صورت دو نفره و یا حتی با تعداد بالاتری بازی کرد. تعداد بازیکنان معمولا به سایز و ابعاد میز وابسطه هستند. برای طراحی و ساخت میز بازی فوتبال دستی لازم است تمام اصول و استاندارهای لازم را به درستی رعایت کنند تا بازی به خوبی پیش رود.
همان‌طور که ورزش‌هایی مانند شنا، دارت، اسکی، والیبال و … همگی دارای قوانینی هستند، قوانین بازی فوتبال دستی به رسمیت شناخته شده‌اند.

تجهیزات اتاق فرار در یزد
بیشتر بخوانید

قوانین بازی فوتبال دستی

قوانین بازی فوتبال دستی ممکن است بسته به محل برگزاری متفاوت باشد. اما قوانین خاصی به طور گسترده به رسمیت شناخته شده‌اند و افراد در بازی‌های خود باید آن‌ها را رعایت کنند.

شروع مسابقه

برای تعیین این‌که کدام تیم بازی را شروع کرده و یا در کدام طرف زمین بایستند باید از سکه استفاده کرد.

پس از زدن هر گل، تیمی که گل زده است می‌تواند دور بعدی بازی را آغاز کند. پس از اتمام اولین ست از بازی، تیمی که آخرین گل را زده است ست بعدی را شروع می‌کند.

حرکت بدون لرزش

در این بازی میله‌های شما حکم شمشیرهای قوی را دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید بازی را ادامه بدهید. فقط حواستان باشد برای منحرف کردن حریف هرگز میله‌ها را تند تند به عقب و جلو حرکت ندهید. این کار کاملا غیر قانونی هست و تنها برای از بین بردن تمرکز طرف مقابل می‌باشد.

چرخش بیش از ۳۶۰ درجه

یک بازیکن باید ضربه‌های خود را کنترل کند و هرگز میله‌های خود را بیش از ۳۶۰ درجه نچرخاند. در غیر این صورت و رعایت نکردن این قانون که از هیئت مدیره ورزش انتخاب شده است، خطا گرفته می‌شود.

خروج توپ از زمین

اگر توپ به هر دلیلی از زمین بازی خارج شود و یا به عبارتی از ریل میز بیرون بزند، باید توسط تیمی که آخرین گل را به ثمر رسانده است به بازی برگردد.

توپ مُرده

اگر توپ در بین راه متوقف شود و پای هیچ کدام از بازیکنان به آن نرسد، قوانین خواستار جذب توپ می‌شوند و مجددا بازی را شروع می‌کنند. در این صورت کسی بازی را آغاز می‌کند که آخرین گل را زده است.

بزرگترین و زیباترین شهربازی های ایران
بیشتر بخوانید

اگر توپ مرده در سمت دفاع، پشت میله دوم بایستد، بازیکن دفاع باید آن را حرکت داده و در غیر این صورت بازی دوباره شروع می‌شود. قصد این قاعده از بازی این است که بازیکنان از یک توپ مرده بتوانند استفاده کنند و امتیازاتی را با شروع دوباره بازی به نام خود ثبت کنند.

قوانین بازی فوتبال دستی قوانینی هستند که می توانید با آن بازی را شروع کنید و از بازی فوتبال دستی لذت ببرید اما به یاد داشته باشید شادی و تفریح مهم ترین قانون در همه زمینه هاست.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran