معرفی بازی بیلیارد

معرفی بازی بیلیارد

همه چیز درباره بازی بیلیارد

بازی بیلیارد از جمله بازی هایی است که امروزه محبوبیت زیادی در میان عموم مردم پیدا کرده است. بر خلاف اکثر بازی ها و فعالیت ها بیلیارد این ویژگی را دارد که از سنین بالا تا نوجوان مخاطب دارد. در گذشته مردم به اندازه الان خوش شانس نبودند. زیرا این بازی بیلیارد مختص افراد مرفه بود و فراهم آوردن امکانات لازم برای افراد متوسط جهت بازی بسیار سخت و هزینه بر بود. در این مقاله به بررسی بازی بیلیارد، قوانین بازی بیلیارد، اجزای لازم در بازی و … خواهیم پرداخت.

در همین ابتدا به سراغ اجزای موجود در بازی بیلیارد می رویم. با ما همراه باشید.

وسیله های موجود در بیلیارد

توپ بیلیارد

زمانی توپ‌ها می‌بایست از عاج، ترکیبات دیگر و خاک رس ساخته می‌شدند، اما امروزه جایگزین‌های پایدارتری دارند. توپ‌های آسیایی از رزین‌های پلی استری ساخته می‌شوند و این باعث می‌شود که برای تولید ارزان‌تر باشند.

چوب بیلیارد

درازای استاندارد یک چوب بیلیارد، یک متر و ۴۷ سانتی متر می باشد.

چوب بیلیارد شامل نوک، بدنه و دسته است. وزن ایده آل برای چوب بیلیارد بین ۵۱۰ تا ۵۹۵ گرم تعیین شده.

 • نوک: قسمتی که مقداری سفید و با طولی تقریبا برابر ۱.۲۷ سانتی متر است و یک قسمت کائوچویی در نوک.
 • بدنه: در وسط چوب قسمتی صاف و صیقلی است که کم پهنا و بلند است.
 • دسته: پهن ترین قسمت که به صورت مخروطی به طرف میانه و نوک پیش می‌ رود.

میز

یک میز بیلیارد استاندارد اندازه ای به میزان ۱۳۷.۱۵۵ در ۲۷۴.۲۳ سانتیمتر دارد. معمولا یک رویه سبز مخملی از جنس پلی استر و پشم روی آن قرار گرفته و میز بیلیارد دارای ۶ کیسه می باشد که ۴ تای آن‌ کیسه ها در گوشه‌ های میز بیلیارد و دو تای باقی مانده در وسط و رو به روی یکدیگر تعبیه شده اند.

بیلیارد

راک

یک شیء سه گوش بوده که برای مرتب سازی توپ های بیلیارد به کار می رود. راک همه توپ ها را در خود جای می دهد.

تجهیزات اتاق فرار در همدان
بیشتر بخوانید

گچ

وسیله دیگری که در طول بازی از آن به دفعات استفاده می‌ گردد، گچ می باشد. بازیکن گچ را به نوک کائوچویی چوب خود می‌مالید تا به بهتر چسبیدن چوب به توپ بیلیارد در زمان ضربه زدن گردد.

اصطلاحات رایج در بیلیارد

با یاد گیری اصطلاحات موجود در بازی می توانید نه تنها یک بازیکن حرفه ای به نظر بیایید بلکه می توانید با نگاه کردن به مسابقات اصلی با این اصطلاحات بهتر متوجه روند بازی شده و به دانش و مهارت های خود در این بازی این بازی بالا ببرید.

 • Cue Ball یا پیتوک : به توپ سفید بدون شماره میز گفته می شود که بازیکن در بازی فقط می تواند به آن ضربه وارد آورد.
 • Object Ball یا توپ هدف : اولین توپی که در طول بازی، پیتوک به آن ضربه وارد می کند.
 • Break: ضربه‌ ای است که در ابتدای بازی زده می‌شود. وقتی بازی شروع می‌شود، بازیکنی که از قبل تعیین شده به وسیله پیتوک اولین ضربه بازی را به سوی توپ‌های مرتب شده می‌زند و به این ترتیب بازی شروع می‌شود. به این عمل Break می‌گویند.
 • Pocketing a ball: وقتی یک توپ داخل پاکت برود به این عمل Sinking نیز گفته می‌شود.

همچنین

 • Scratch: هنگامی که شما هرگز نمی‌توانید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید، در غیر اینصورت شما Scratch می‌گیرید و جریمه می‌شوید.
 • Frozen: وقتی که توپ هدف به توپ دیگری یا به دیواره میز چسبیده باشد. ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است.
 • Position Play: موقعیت بازی، سرعت لازم برای ضربه زدن، چرخش لازم و استراتژی بازی (به کدام توپ و از کجا ضربه بزنیم که بهترین موقعیت را برای ما فراهم کند.)
 • Banking a shot: زمانی که شما به پیتوک ضربه بزنید و پیتوک شما به توپ هدف و توپ هدف به دیواره میز برخورد کند و داخل یکی از پاکت‌ها برود. به این معناست که شما یا خیلی خوب بازی می‌کنید و یا خیلی خوش شانس هستید.
 • Combination: این در زمانی صورت می‌گیرد که ما به پیتوک ضربه بزنیم و پیتوک به یکی از توپ‌های خودمان و آن توپ به توپ هدف ضربه بزند و آن را هدایت کند.
تجهیزات اتاق فرار در اردبیل
بیشتر بخوانید

قوانین بازی بیلیارد

قوانین حاکم بر بازی بیلیارد در میان سال های ۱۷۷۰ تا ۱۹۲۰ دقیقا قوانینی بودند که بازی بیلیارد در انگلستان با آن صورت می گرفت. این بازی بر روی یک میز بزرگ به شکل مکعب مستطیل با سه توپ و شش حفره انجام می‌ گرفت.

در قرن ۱۸ اندازه استاندارد میز‌ ها دو به یک بودند. به این معنا که یعنی طولی به اندازه دو متر و عرضی به میزان یک متر داشتند. قبل از این اندازه ها، ابعاد استانداردی برای ساختن میز نبود. اصول بازی بیلیارد انگلیسی به واسطه بازی اسنوکر که یک بازی پیچیده، رنگارنگ و مرکب از جنبه‌ های دفاعی و تهاجمی بود، ادامه پیدا کرد با این تفاوت که بازی اسنوکر ۲۲ توپ داشت ولی بازی بیلیارد انگلیسی ۳ توپ بیشتر نداشت.

اشتیاقی که انگلیسی‌ ها به بازی اسنوکر نشان می دادند همانند اشتیاق آمریکایی‌ ها به بازی بیسبال بود. این اشتیاق امروزه نیز قابل مشاهده است. شما می‌ توانید هر روز شاهد رقابتی شگفت انگیز در بازی اسنوکر درکشور انگلیس باشید.

بیلیارد آمریکایی

آمریکایی‌ ها سال هاست در این رشته فعال هستند و اینکه چطور بازی بیلیارد به آمریکا آورده شده کاملا مشخص نیست. روایت‌ها نشان می‌دهد که این بازی در سال ۱۵۸۰ توسط یک شخص اسپانیایی به خیابان آگوستین آورده شده است، اما تحقیقات به عمل آمده نشان می‌دهد که در سال ۱۵۸۰ هیچ اثری از این بازی وجود نداشته و بیشتر احتمال می‌رود که این بازی توسط مهاجران انگلیسی و هندی به آمریکا وارد شده باشد.

در سال ۱۷۰۰ تعدادی از قفسه سازان آمریکایی تصمیم گرفتند میز‌هایی هر چند کوچک برای بازی بیلیارد بسازند. با وجود این بازی بیلیارد در سرتاسر کشور‌های مستعمره گسترش پیدا کرد. مشهورترین آن‌ها بسفورد، مکانی در نیویورک بود که به دلالان سهام اختصاص داده شده بود.

تجهیزات شهربازی در رشت
بیشتر بخوانید

بازی بیلیارد آمریکایی تا سال ۱۸۷۰ همان بازی بیلیارد ۴ توپه بود که معمولا بر روی یک میز بزرگ ۱۱ یا ۱۲ فوتی با چهار حفره و چهار توپ که ۲ توپ آن سفید و ۲ توپ دیگر قرمز بودند انجام می‌شد.

توپ‌ های اسنوکر

بیلیارد
بیلیارد

این بازی ۲۱ توپ دارد که هر کدام قوانین و امقیاز های خود را دارند:

 •  ۱۵ توپ قرمز رنگ، دارای یک امتیاز است.
 • یک توپ مشکی، 7 امتیاز دارد.
 • یک توپ صورتی، 6 امتیاز دارد.
 • یک توپ آبی، 5 امتیاز دارد.
 • یک توپ قهوه ای، 4 امتیاز دارد.
 • یک توپ سبز 3 امتیاز دارد.
 • یک توپ زرد 2 امتیاز دارد.

شار

در ایران به توپ‌ ها یا گوی‌ های این بازی شار می گویند. داور در ابتدای بازی وظیفه چیدن توپ‌ ها را دارد. در قوانین نسخه انگلیسی این بازی هر بازیکن پس از زدن هر توپ قرمز، مجاز به زدن یک توپ رنگی خواهد بود و حداکثر امتیازی که یک بازیکن قادر به گرفتن آن است ۱۴۷ است.

خطا‌ ها

خطا‌ ها برای توپ‌ های زرد، سبز و قهوه‌ ای چهار واحد، آبی ۵، صورتی ۶ و مشکی ۷ واحد می باشد. این خطا‌ ها در صورتی که بازیکن به اشتباه به آن‌ها ضربه بزند یعنی به وسیله توپ سفید، دست، چوب، رست، همچنین بروز خطا‌ های دیگر در هنگام و در طول ضربه زدن به توپ‌ های اعلام شده است. اگر توپ سفید هنگام وارد شدن ضربه به هیچ یک از توپ‌ها برخورد نکند فول محسوب شده و ۴ امتیاز برای حریف اعلام می گردد.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran