هیجان خوب و هیجان بد

هیجان خوب و هیجان بد

هیجان خوب و هیجان بد به چه معناست؟

هیجان بخشی جدا نشدنی در زندگی هر فردی می باشد. تعدادی از افراد به طور ناخواسته هیجان به سراغشان می آید و عده ای هم به دنبال هیجان در زندگی خود می گردند. هیجان می توانـد منشا بدنی و غیربدنی داشته باشد. این حس، از جنس فکر نبوده و به صورت غیر قابل پیش بینی رخ می دهد. همچنین به راحتی هم تغییر می یابد. ریشه هیجان گاهی معلوم است و در مواردی هم قابل تشخیص نمی باشد. هیجان می توانــد محرک بیرونی و درونی داشته باشد. طی روز ما با عواطف و هیجان های منفی گوناگونی مواجه می شویم. عواطف و هیجان ها نیاز به ابراز دارنــد. بر اساس عقیده برخی عزیزان هیجان می تواند مخبر باشد. از این رو این مقاله از سایت فان سیدا به بررسی موضوع تاثیر هیجان بر افراد می پردازد. با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

فردی که قادر به ابراز هیجان و عواطف خود می باشد اگر به مشکلی هم برخورد کند، می توانــد آن را رفع نماید. از این رو توانایی صحبت کردن و بیان هیجان ها بسیار اهمیت دارد و باید این مهارت را کسب کرد. اگر حتی شخصی نمی توانــد به راحتی حرف بزند و احساساتش را ابراز نماید، باید به خود گویی هایش توجه کند تا با خودش و عواطفش آشناتر گردد.

تخلیه هیجان لازم است

در بحث هیجان دو مساله وجود دارد:

  1. ابراز هیجان 
  2. تخلیه هیجان.

این دو مسئله با هم متفاوت هستند. در ادامه به بررسی این دو مسئله از مقاله تاثیر هیجان می پردازیم.

تاثیر هیجان

ابراز هیجان

 گریه کردن، یک روش برای ابراز هیجان می باشد. به همین جهت به فردتوصیه می کنند تا گریه کند، اما این کار معنای تخلیه کردن هیجان را نمی دهد. گریه می تواند به طور موقتی تا حدودی هیجان شخص را کاهش دهد. گریه کردن رفتاری است که وجود یک حس یا هیجان را در فرد بازگو می کند.

پینت بال
بیشتر بخوانید

تخلیه هیجان

 در این شرایط، شخص با شیو ه ای سودمنــد، احساس های منفی که باعث اذیت او م گردند را از بدن خود دفع می کنند. در تخلیه هیجان، کسی که با هیجانی مواجه می شود، آن را به یک رفتار تبدیل می کند. برای نمونه درباره آن صحبت می کند. به این ترتیب شخص مد نظر با مشکل مواجه شده است. راه رهایی از هیجان های منفی، به رفتار درآوردن و به این شکل تخلیه کردن آن هاست.

تا وقتی که فردی درباره حس و هیجان خودش صحبت نکند، نمی توانــد با آن رو به رو شده و حس منفی را بشناسد و آن را تخلیه نماید. نکته مهم دیگر این که، تخلیه هیجانی در تاثیر هیجان، فرآینــدی می باشد که باید به بینش برسد. یعنی که شخص باید  هیجان هایش و تاثیر هیجان های خود را بشناسد. به بینشی درباره هیجان هایش دست یافته و بعد با آگاهی از آن ها، هیجان ها را تخلیه نماید.

بازی ها یکی از راه های تخلیه هیجان

انجام دادن بازی های هیجان انگیز با هدف تخلیه کردن سطحی هیجان مناسب بوده و راهی برای ایجاد شعف و شادی است. به همین سبب این قبیل بازی ها و ایجاد هیجان می توانــد تا حدی بهداشت روانی جامعه و شخص را تامین کنــد. مثلا دیدن فوتبال یا رفتن به استادیوم، سطح انرژی روانی فرد را افزایش می دهد.

این مساله، باعث ایجاد شادی در شخص و در نتیجه در جامعه می شود، ولی اگر مشکل شخص عمیق باشد، بازی هایی که برای تخلیه هیجان طراحی می شونــد، تاثیر چنــدانی روی شخص نــداشته و موجب درمان او نمی شونــد. در کل، انجام این بازی ها و هر تفریحی به شیوه درست می توانــد موجب شادی شود.

اتاق فرار کلیسا
بیشتر بخوانید

تاثیر هیجان مثبت و منفی

هیجان را می توان در دو دسته مثبت و منفی جای داد. به هیجان هایی همچون عشق، شادی، خنــده و گریه از سر شوق هیجان مثبت می گویند. به هیجان هایی همچون  اضطراب، افسردگی، خشم، حسادت، ترس، احساس گناه، احساس ناکامی و غم هیجان منفی می گوینــد.

نکته

درباره هیجان های منفی یک نکته را به ذهن بسپارید و آن این است که هر هیجان منفی هم لزوماً و کاملا منفی نیست و بستگی به میزان تاثیرگذاری آن حس روی فرد دارد.

اضطراب مثبت

نگرانی

برای کسانی مثل دانش آموزان و دانشجویان، کمی اضطراب که به آن نگرانی نیز گفته می شود، نه تنها بد نمی باشد بلکه می تواند کار ساز هم باشد. به این دلیل که باعث افزایش دقت و توجه آن ها به رونــد تحصیلی و در نتیجه آموزش بهتر و موفقیت آن ها می گردد. اما اگر این اضطراب به مقداری برسد که مانع از یادگیی آن ها گردد، تاثیر هیجان منفی را داشته و باید تحت کنترل قرار گیرد.

غم

اگر کسی غمی در دل خود دارد و به این مساله آگاه است و برای بیرون آمدن از آن تلاش می کنــد، پس هیجان او می تواند هیجانی منفی نباشد. اما اگر برای خلاصی از غم تلاشی نمی کند و غم او به مرحله افسردگی برسد اینجاست که دچار هیجان منفی غم و افسردگی شده است. پس در تاثیر بحث هیجان آنچه با اهمیت است، اندازه تاثیر گذاری هر هیجان روی رونــد عادی زنــدگی فرد می باشد.

احساس منفی در حوزه روان شناسی به درد تعبیر می گردد. درد بازگو کننده بخشی از بدن است که به درستی فعالیت خود را انجام نمی دهد و برای درمان آن باید کاری انجام داد. پس حس منفی باید شناسایی شده و بعد برای درمان و تسلط بر آن برنامه ریزی کرد.

تجهیزات شهربازی در مشهد
بیشتر بخوانید

تاثیر تجمع هیجان

با توجه به عامل هیجان، احتمال دارد حس ایجاد شده در شخص قوی یا ضعیف باشد. در صورتی که هیجان، عمیق باشد، می توانــد مولد و ایجاد کننده اضطراب باشد. از نظر روان شناسی باید هیجان شخص در مسیر قرار گیرد که در انطباق با زنــدگی او باشد. اضطراب ایجاد شده ناشی از هیجان تجمع یافته در رونــد عادی زنــدگی شخص، اختلال ایجاد می کنــد.

سخن پایانی

برای تخلیه هیجان ها راه هایی ماننــد فریاد زدن در فضایی خاص مثلا کوه و دشت و خنــده درمانی به اشخاص پیشنهاد می شود، ولی این شیوه ها، روش درست تخلیه هیجان نیست. به این سبب که برای تخلیه هیجان هر شخص باید شاخص های شخصی مد نظر قرار گرفته و بعد شیوه ای خاص، مخصوص همان شخص برای تخلیه هیجان انتخاب شود.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran