بولینگ

بولینگ

بولینگ چیست؟

تاریخ بولینگ برمی گردد به مصر باستان، البته نه به این صورتی که الان می ببینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می دانند. قوانین این بازی هم به صورتی که الان در همه جای دنیا بازی می کنند سال 1895 در نیویورک ثبت شده است. حالا بیش از صد سال است که بولینگ در همه دنیا قوانین خاص خودش را دارد.

برای بازی کردن به جز دانستن قوانین به یک کفش و توپ احتیاج دارید.در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای زیادی پیدا کرده و خیلی ها به صورت یک ورزش حرفه ای آن را دنبال می کنند .تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش نیز بازی‌ای که به بولینگ شباهت بسیاری داشت بین لژیونرهای روم شکل گرفت که در آن اشیاای سنگی باید ریخته می شدند. حدود ۴۰۰ سال قبل هم در آلمان مراسم مذهبی‌ای برگزار می‌شد که در آن یک سنگ را به حرکت در‌ می‌آوردند و عقیده داشتند که باعث پاک شدن گناهان می‌شود.

بولینگ

تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش نیز بازی‌ای که به بولینگ شباهت بسیاری داشت بین لژیونرهای روم شکل گرفت که در آن اشیاای سنگی باید ریخته می شدند. حدود ۴۰۰ سال قبل هم در آلمان مراسم مذهبی‌ای برگزار می‌شد که در آن یک سنگ را به حرکت در‌ می‌آوردند و عقیده داشتند که باعث پاک شدن گناهان می‌شود.

این بازی در دانمارک با پرتاپ سنگی گرد از فاصله ۶۰ پایی (حدود ۱۸ متری) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می‌گرفت. این فاصله در واقع همان فاصله ۱۸ متری است که به عنوان اصل اول در بولینگ ۱۰ پین هم بکار می رود.

نشانه گیری

بدیهی است که نشانه گیری بسیار مهم است. اگر نتوانید با توپ هدف را مشخص کنید، توپ در جای درست به پین ها اصابت نخواهد کرد.

زمان بندی و حفظ تعادل

در بولینگ مسیر ورودی به دو معنی به کار می رود:

قسمتی از مسیر اولیه قبل از فول لاین که می ایستید و توپ را پرتاب می کنید.حرکات مشخصی که در این مسیر انجام می دهید و توپ را می چرخانید تا به طرف پین ها پرتاب کنید.

تعادل بدن

تعادل بدن در واقع یکی از مهمترین عوامل حساس و سرنوشت ساز در لحظه تحویل توپ طی مسیر ورودی است. تنظیم تعادل برای جلوگیری از سقوط شما لازم است اتما باعث عدم کارایی در سه هدف اصلی مسیر ورودی می شود. هدف اول تولید انرژی است که ضمن تنظیم مجدد تعادل در بازی انرژی هدر می رود و به توپ منتقل نمی شود.
هدف دوم هماهنگی حرکات پاندونی با قدم هاست. تا زمانی که توپ را رها می کنید باید این حرکات هماهنگ و موزون باشند. اگر دوباره تعادل را برقرار کنید، حساسیت زمان به هم ریخته و برای انتقال انرژی به توپ مجبورید آن را زودتر یا دیرتر از موعد رها کنید که به پرتاب شما بستگی دارد.

 

دستگاه اعصاب سنج
بیشتر بخوانید

بولینگ

هدف سوم نشانه گیری دقیق با توپ است. عدم تعادل و در واقع تغییر برای حفظ تعادل ممکن است شما را وادار کند متمایل شوید یا کلا باعث شود از مسیر منحرف شوید که در هر دو حالت شما را از نشانه گیری دقیق دور می کند و باعث می شود توپ را از سمت راست یا چپ نقطه مورد نظرتان رها کنید.
رمز موفقیت در حرکات مسیر ورودی و تحول صحیح توپ و از بین بردن عدم تعادل در حرکاتی است که نیاز به اصلاح آگاهانه دارد اما قبل از اینکه بتوانید عدم تعادل را از بین ببرید باید آنها را تشخیص دهید. مسئله این است که مغز ما به خودی خود برای برقراری تعادل طراحی شده استف بنابراین مجبور نیستیم به هر قدمی که برمی داریم فکر کنیم.
بیشتر بازیکنان بولینگ به علائمی که موجب عدم تعادل و اصلاح حرکات می شوند، آگاهی دارند و توپ در مسیری که انتظار دارند نرفته است. پس آنها به جای اصلاح علل اصلی مشکلات، با افزودن حرکاتی اضافی و غیرمعمول در حرکات مسیر ورودی، آنها را بهبود می بخشند.

باشگاه بولینگ

متاسفانه این تنظیم معمولا عدم تعادل بیشتری را به وجود می آورد و در نتیجه اصلاح آگاهانه بیشتر می شود. این حرکات غیرمعمول و نشاندهنده گرفتاری هایی است که بعضی بازیکنان دارند. راه حل این است که به جای مبارزه آگاهانه با سیستم تعادل بدن با آن کنار آمد. گاهی به تغییرات اصلاحی ضمیر آگاه را متوجه می کند و به عدم تعادلی که لازم است از بین برود اشاره می کند.

این ورزش ابتدا به عنوان بازی 5200 سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته است.
در بازی های اولیه، سنگی گرد به عنوان توپ که از بین سه قطعه سنگ مرمر انتخاب می شد، به طرف 9 سنگی که به شکل گنبد (به جای پین های امروزی) چیده شده بودند، به صورت چرخشی پرتاب می شده است.
این بازی در دانمارک با پرتاب توپ (سنگی گرد) از فاصله 60 پایی (حدود 18 متر) به سمت هدف های سنگی به جای پین انجام می گرفت. این فاصله همان 60 پایی است که امروزه به عنوان اصل اول در بولینگ 10 پین هم به کار می رود.

سال 1335 اولین باشگاه بولینگ ایران در سعادت آباد تهران با 12 خط طبق استاندارد جهانی به صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه کارگری موسوم به «پین بوی» پین ها را جمع کرده و سپس می چید. اوایل سال 1342 باشگاه بولینگ پرسپولیس (عبدو) با خطوطی غیراتوماتیک تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه اقدام به تاسیس یک باشگاه بولینگ نمود. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد که فقط مورد استفاده پرسنل شرکت نفت قرار می گرفت.

اولین باشگاه بولینگ تهران

در سال 1335 در ایران اولین باشگاه بولینگ، در سعادت آباد تهران با 12 خط طبق استاندارد جهانی به صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده قرار گرفت. در این باشگاه کارگری با لقب «پین بوی» (پسر پین) مهره ها یا همان پین ها را جمع کرده و سپس می چید. متاسفانه بعد از گذشت 43 سال ساختمان بولینگ تهران در حد فاصل میدان کاج و خیالان علامه هنوز به صورت یک ملک متروک پابرجاست.

مموری اسپید
بیشتر بخوانید

بولینگ

1- بولینگ یکی از بانشاط ترین ورزش های باشگاهی و جزو ورزش هایی است که می توان در کنار خانواده به آن پرداخت و شادمانی را دو چندان کرد. در این ورزش توپ هایی با وزن متفاوت وجود دارد. وزن توپ ها بین 6 تا 16 پوند می باشد. (هر پوند 452 گرم است.)
2- امتیاز دهی این ورزش خودکار بوده و به کمک دوربین و توسط نرم افزار انجام می شود. حدود 3 ثانیه پس از عبور توپ از جلوی سنسور توپ، عکسی توسط دوربین گرفته می شود. به کمک تکنیک های پردازش تصویر تعداد پین های ریخته شده شمارش می شود، سپس توسط نرم افزار، عملیات محاسبه امتیاز صورت می گیرد.
3- هر پین افتاده یک امتیاز دارد. چنانچه در یک ضرب تمام پین ها ریخته شود امتیاز 2 ضرب بعدی، 2 برابر محاسبه می شود (حالت استرایک). اگر در 2 ضرب پین ها ریخته شود، امتیاز ضرب بعدی 2 برابر محاسبه می شود. (حالت اسپیر)
4- سیستم اتوماتیک امتیازدهی تمام سالن های بولینگ کشور به غیر از بولینگ بوستان اهواز توسط شرکت های خارجی طراحی و نصب شده اند.
بولینگ
محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran