راه اندازی و تجهیزات شهربازی

راه اندازی و تجهیزات شهربازی

شهربازی چیست؟

شهربازی عموما به پارک های موضوعی و پارک های تفریحی می گویند که در آنها، تجهیزات بازی و سرگرمی نصب شده باشد. شهربازی ها در دنیا شامل استانداردهای خاصی هستند و نحوه ی استانداردها نیز متفاوت است. به طور مثال استانداردهای اروپا در مورد تجهیزات شهربازی متفاوت از استانداردهای استرالیا، آلمان که تبعیت آن را ایران نیز داشته و تابع همان قوانین استاندارد استرالیا است که جامع‌ترین استاندارد موجود جهان است.

تجهیزات شهربازی به طیف‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند شهربازی‌ها عموماً از تجهیزات مکانیکی و برقی استفاده می‌کنند و برخی از آن ها نیز لوازم ورزشی هستند و تو این تفرج‌گاه و تفریحگاه ها عموماً ابتدای کار برای توجیه سرمایه گذاری از تجهیزات سبک شروع می کنند، بیشتر تجهیزات سبک شهربازی برای کودکان طراحی می‌شوند مانند دستگاه های ماشین برقی، ترامپولین، یوروبانجی، دستگاه کشتی صبا یا دستگاه های شارژی مانند موتور و ماشین های شارژی و دستگاه‌های مشابه آن.

مجوزهای لازم برای تاسیس شهربازی

برای کسب مجوزهای لازم برای تاسیس شهربازی ابتدا باید یک محلی را خریداری یا اجاره یا توافق با شهرداری انجام گیرد که فضای مناسب داشته باشد و سپس باید به شرکت های دارای صلاحیت مراجعه کرده که پروانه و جواز استاندارد داشته باشند برای تولید آن محصولات، بعد از آن که قرارداد و توافق انجام شد به اداره ی استاندارد استان مربوطه مراجعه شود و کد محل بهره برداری و کد بهره بردار تهیه شود.

انواع شهربازی

در حالت کلی دو نوع شهربازی وجود دارد:

  • شهربازی سرپوشیده
  • شهربازی روباز (شهربازی فضای باز)

معیارهای اساسی برای راه اندازی شهربازی

برای تجهیزات شهربازی یک سری معیارها وجود دارد که باید در نظر بگیریم. اولین معیار، وفق میزان سرمایه‌گذاری با محیط یا منطقه ای هست که انتخاب می کنید. به طور مثال اگر قرار است یک شهربازی چندمیلیاردی تاسیس نمایید قطعاً در یک شهری با جمعیت چندمیلیون نفر باید سرمایه‌گذاری کنید. و اگر بودجه ای زیر میلیارد در نظر گرفتید خب طبیعتا جمعیتی که زیر میلیون نفر باشد نیز توجیه اقتصادی دارد.

کلبه وحشت در کرمان
بیشتر بخوانید

در بحث شهربازی عموماً محیط‌هایی انتخاب می‌شود که از زمین‌ها و منابع پارکی استفاده می‌شود به دلیل ارتباط تنگاتنگی که بین تفریح تجهیزات شهربازی و محیط پارکی وجود دارد. برای چنین کاری هم طبیعتاً باید به شهرداری مراجعه کرد و یک پروپوزال تهیه نمود و در اختیار واحد مربوطه شهرداری قرارداد که معمولاً گروه سیدا الکترونیک در زمینه پروپوزال همکاری های ویژه ای با مشتریانش دارد. واحدهای مربوطه هم در شهرداری‌ها عموماً واحد مشارکت‌ها، سازمان پارک‌ها، و یا واحد فرهنگی شهرداری‌ها این کارها را انجام می دهند.

خرید تجهیزات شهربازی

پس از گذراندن این مراحل نیز باید اقدام به خرید تجهیزات از شرکت‌هایی که مجوز استاندارد تولید این تجهیزات را دارند. به دلیل اینکه از سال ۱۳۸۲ الزام و اجبار استاندارد برای تجهیزات شهربازی وجود دارد. بدین منظور که اگر شهربازی تاسیس کنید، مخاطب یا فرد تولیدکننده شما مجوز استاندارد نداشته باشد تجهیز شما فاقد ارزش است و اجازه بهره‌برداری به شما داده نمی شود. در زمینه ی بهره‌برداری و استانداردسازی پس از این‌که شرکت منتخب شما پروانه استاندارد داشت و خواستید خرید کنید طبیعتاً باید تجهیزاتی را که انتخاب می‌کنید متناسب با فرهنگ منطقه باشد.

برخی از شهرها ممکن است که مخاطبانشان افراد مهیجی نباشند و برخی از افراد مانند جنوب کشورمان اکثرا مخاطبانی مهیج هستند می بایست تجهیزات مهیج را انتخاب کنیم. و بهترین راهکار این است که در مناطق مختلف ازشرکت‌هایی که رزومه تولید دارند پرس و جو کنند. و تجهیزاتی که انتخاب می کنند حتما شرکت هایی را انتخاب کنید که قبلا در منطقه و محدوده شما کار کرده باشند.

دستگاه فوتبال دستی شهربازی
بیشتر بخوانید

در این زمینه نیز گروه سیدا الکترونیک مشاوره های ویژه ای دارد. بعد از انتخاب شرکت مورد نظر نیز مواردی وجود دارد که باید به آنها نیز توجه کنید. از جمله:

  • نحوه خرید
  • چه بخشی از هزینه ها را شرکت سازنده و چه بخشی را سرمایه گذار باید انجام می دهد
  •  نحوه ی انتقال
  • نصب
  • دریافت گواهی و استاندارد
  •  نحوه تامین برق
  •  میزان نیاز برق و نیازهای محیطی (نیاز های محیطی شامل آموزش هایی که نماینده ی سرمایه گذار باید ببینه، گواهی‌های آموزشی، تأییدیه ارت برق محیطی که معمولاً از شرکت‌های برق منطقه‌ای استفاده می‌شود
  • تایید آتش نشانی (در صورت تاسیس شهربازی فضای باز شرکت های بازرسی تایید می کنند و در صورت تاسیس شهربازی سرپوشیده، آتش نشانی منطقه تایید می کند)

بعد از خرید تجهیزات شهربازی و نصب وسایل شهربازی، نحوه ی بهره برداری می باشد که این مورد بسیار در درآمزایی موثر است، که به چه صورت این بهره برداری و درآمدزایی انجام شود.

محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran