همه چیز درباره عینک های سه بعدی

همه چیز درباره عینک های سه بعدی

همه چیز درباره عینک های سه بعدی

عینک ویژه فیلم های سه بعدی یا عینک 3d ، ظاهری از ارتفاع، عرض و عمق فیلم را به بیببنده می القا می کند. این بالا بردن درک عمق، سبب واقعی تر واقعی تر دیده شدن فیلم می شود. گاهی امکان دارد احساس کنید که تصاویری که در صفحه می بینید، به سمت شما می آیند. با مقاله سایت فان سیدا همراه باشید تا همه اطلاعاتی را که نیاز است درباره عینک های سه بعدی بدانید را با هم بررسی کنیم.

عینک های سه بعدی (۳D)

بیشتر فیلم های پرفروش امروزی، به روش خاصی در قالب سه بعدی فیلم برداری می گردند. از این رو شما چه در سینما باشید و چه در خانه قصد دارید آن فیلم را ببینید، برای تماشا، عینک های سه بعدی نیاز لازم خواهد بود. ولی اصلا این عینک سه بعدی چیست؟

در حالت عادی، تصاویر در فیلم ها، دو بعد ارتفاع و عرض دارند. ولی با تکنولوزی سه بعدی، شما از این محدودیت بیرون می آیید و تصاویر واقع گرایانه تری می بینید. در هر یک از روش های تصویربرداری سه بعدی، نوع گوناگونی از عینک های سه بعدی نیاز خواهد بود. در واقع، تلوزیون یا پروژکتور هم نقش کدگشا را بازی می کنند و تصویر را به نمایش می گذارند.

هنگامی که یک تصویر سه بعدی به صفحه نمایش می رود، اطلاعات را به صورت جداگانه به چشم چپ و همچنین چشم راست می فرستد. این تصاویر روی صفحه نمایش همپوشانی دارند. پس بدون عینک کمی تصویر تار دیده خواهند شد. لنز های چپ و راست عینک های سه بعدی، عملکرد جداگانه ای دارند و این گونه سعی در گول زدن مغز دارند تا این دو تصویر را به عنوان یکی، برداشت کند. نتیجه نهایی این پروسه، تماشای یک تصویر سه بعدی می باشد!

عینک های سه بعدی

آیا می توان بدون عینک سه بعدی، فیلم ۳D تماشا کرد؟

با خواندن توضیحات بالا و معایب و مزیای عینک های 3d ، شاید از خود بپرسید آیا این عینک ها ارزش خرید دارند؟ آیا می توان فیلم های 3d را بدون عینک مخصوص تماشا کرد؟

اتاق فرار مهمانسرا
بیشتر بخوانید

بله، شما می توانید تماشا کنید؛ اما به دلیل نحوه فیلم برداری و نمایش 3d ، بدون عینک تصویر تاری خواهید دید. تماشای فیلم سه بعدی بدون عینک ۳D ، می تواند منجر به خستگی چشم شود.

سوالات زیر سوالات رایجی هستند که ممکن است برایتان پیش بیاید:

آیا عینک های سه بعدی به چشم آسیب می رساند؟

برخی از آسیب های احتمالی از جمله سردرد، سرگیجه و حالت تعوع گزارش شده است. با این حال، اثرات تمامی این ها کوتاه مدت است و هنگامی که بیننده تماشا را متوقف کند، اثرات ناپدید می شوند.

آیا عینک های سه بعدی برای کودکان مضر است؟

برخی تحقیقات نشان داده اند که تماشای زیاد تصاویر سه بعدی، بر سلامت چشم تاثیر می گذارد. بنابراین، خوب است که زمان تماشای کودک تان را محدود کنید.

ارزان ترین مدل عینک های سه بعدی، کدام است؟

عینک های آناگلیف، که معمولا فریمی مقوایی و شیشه های آبی و قرمز رنگی دارند، اران ترین مدل عینک های سه بعدی هستند. اگر چه با وجود ارزان بودن شان کیفیت تصویر خیلی خوبی نداشته و زود خراب می شوند.

انواع عینک های سه بعدی (۳D)

اینکه بهترین نوع عینک سه بعدی را انتخاب کنید بسیار مهم می باشد. همانگونه که گفته شد، هر روش تصویربرداری سه بعدی، یک نوع خاصی از عینک ۳D را نیاز خواهد داشت. بهترین عینک 3d بودن به عوامل گوناگونی وابسته می باشد، مثلا نوع تلوزیون و میزان بودجه ای که قصد دارید هزینه کنید. لنز های عینک 3d ، نور های مختلفی را فیلتر می سازد. از این رو مهم است که درباره انواع عینک سه بعدی مطلع باشید.

سناریوهای اتاق فرار
بیشتر بخوانید

عینک های سه بعدی آناگلیف (Anaglyph)

عینک های آناگلیف به عنوان قدیمی ترین عینک های 3d شناخته می شوند که با لنز های قرمز و آبی شان معروف هستند. شاید همین که عینک سه بعدی به گوشتان خورد این عینک ها به ذهنتان بیاید. قاب آن ها معمولا از مقوا یا کاغذ ساخته می شود و لنز های آن با فیلتر کردن نور قرمز و آبی به صورت جداگانه، کار می کند. هر چشم، تصویری گوناگون دریافت می کند.

عدسی قرمز به چشم کمک می کند تا قرمز را به عنوان رنگ سفید درک کند.

عدسی آبی را به عنوان سیاه درک شود. در حالی که عدسی آبی، بر عکس این موضوع را انجام می دهد.

با این این کار مغز را فریب می دهد تا دو تصویر را به عنوان یک تصویر واحد ببیند که دارای سه عمق می باشد.

مزیت عینک های 3d آناگلیف

 • قیمت پایین که مهم ترین مزیت این عینک هاست.
 • وزن فوق العاده سبک
 • قابل استفاده برای اکثر تلوزیون ها و کامپیوتر ها، به جز تلوزیون های پلاسما

با وجود این مزایا، این عینک ها بسیار ضعیف می باشند و امکان پاره شدن یا شکستن را دارند.

عینک های سه بعدی پلاریزه یا passive

عینک های 3d پلاریزه، همان عینک هایی هستند که معمولا در سینماهای مدرن استفاده می شود. آن ها دارای لنز های تیره هستند و فریم آن ها معمولا از پلاستیک یا مقوا ساخته شده است.

همانند عینک های آفتابی پلاریزه، میزان نوری که وارد چشم شما می شوند را محدود می کنند. یکی از لنزها به پرتوهای عمودی نور، و دیگری به پرتوهای افقی نور اجازه ورود می دهد؛ بنابراین تماشاچی احساس می کند تصویر عمق دارد (سه بعدی می شود).

فیلم هایی که قرار است با این عینک ها تماشا شوند، همزمان با دو تصویر روی هم، نمایش داده می شوند. صفحه نمایش نیز دارای همان نوع فیلتر عینک بوده، و این دو با هم باعث می شوند شما تصویر را سه بعدی ببینید.

مطالبی درباره فوتبال دستی
بیشتر بخوانید

این فناوری، به فناوری سه بعدی پسیو (passive) معروف است و روی هر تلوزیونی با قابلیت سه بعدی غیر فعال، کار می کند.

مزایا

 • مواد سبک وزن و راحت (حتی می توانید این لنزها را روی عینک طبی معمولی تان بگذارید.)
 • قیمت پایین
 • امکان استفاده با اکثر تلوزیون های ال سی دی و ال ای دی مدرن

معایب

 • وضوح کم تر نسبت به تصاویر دو بعدی
 • خطوط افقی قابل توجه
 • درک عمق ضعیف تر از عینک های سه بعدی شاتر

عینک های سه بعدی شاتر یا اکتیو (active)

این عینک به لطف قطعات الکترونیکی، از پیچیدگی بیشتری نسبت به دو نوع عینک ۳D قبلی برخوردار است. اگر چه این بدان معناست که عینک های 3d اکتیو شاتر ، به باتری یا شارژ نیاز دارند.

عینک شاتر
عینک شاتر

این عینک ها دارای شاترهایی با حرکت سریع در هر لنز و همچنین دکمه خاموش/روشن و فرستنده هستند. این ویژگی ها باعث شدند تا شاترهایی که به سرعت در حال حرکت هستند را با تصویر روی صفحه نمایش، هماهنگ شوند.

عینک های 3d شاتر، طبیعتا گران تر هستند اما کیفیت تصویر به مراتب بهتری دارند. برای این که بتوانید از این عینک های اکتیو شاتر استفاده کنید، باید یک تلوزیون پلاسما با قابلیت سه بعدی داشته باشید.

مزایای این عینک

 • وضوح تصویر بالا به دلیل همگام سازی متوالی تصاویر چشم سمت راست و چپ با صفحه نمایش
 • بر خلاف مدل پلاریزه، کل فریم توسط هر چشم دیده می شود.
 • آن ها برای تلوزیون های پلاسما مناسب هستند.

معایب

 • آن ها دارای باتری هستند و این مورد، آن ها را سنگین و حجیم تر می کند.
 • قیمت آن ها ۲ تا ۳ برابر بیشتر از عینک های سه بعدی پلاریزه می باشد.
 • آن ها در تلوزیون های LED و LCD موثر نیستند.
محصولات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

EnglishIran